Kopš 2023. gada 1. jūlija, Latvija pārņēmusi ES Stratēģijas Baltijas jūras reģionam (ESSBJR) prezidentūru. Tā ilgs līdz 2024. gada 30.jūnijam. ESSBJR ir Eiropas Savienības pirmā makroreģionālā stratēģija. Tās pamatā ir inovatīva un integrēta ilgtermiņa pieeja ES politiku īstenošanai Baltijas jūras reģionā. Tā aptver astoņas reģiona valstis - Latviju, Lietuvu, Igauniju, Poliju, Somiju, Vāciju, Zviedriju un Dāniju. Stratēģijai ir trīs mērķi – “Glābt jūru”, “Apvienot reģionu” un “Celt labklājību”.
Stratēģijas īstenošanas pamatā ir rīcības plāns, kurā noteiktas 14 politikas jomas un to ietvaros - 44 darbības ar konkrētiem mērķiem un indikatoriem līdz 2025. gadam.Klimata un enerģētikas ministrija ESSBJR ietvaros ir politikas jomas “Enerģētika” koordinators. Šī joma koncentrējas uz konkurētspējīgas, drošas un ilgtspējīgas enerģijas nodrošināšanu Baltijas jūras reģionā.
ESSBJR ikgadējais forums kopš 2010.gada ir ESSBJR redzamākais pasākums. Tajā tradicionāli piedalās reģiona amatpersonas, eksperti, akadēmiskās vides pārstāvji, reģionālo, valsts, pašvaldību un NVO pārstāvji. Foruma ietvaros diskutē par reģiona labklājībai nozīmīgiem tematiem, iespējām savstarpējā sadarbībā īstenot reģionam būtiskus projektus.
2023.gada 5.oktobra foruma atklāšanā “Drošs un ilgtspējīgs Baltijas jūras reģions nākamajām paaudzēm” klātesošos uzrunāja Latvijas klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis.
“Mums būtiski apzināties un novērtēt Latvijas dabas bagātību - ūdens, meža resursi, biometāns un jūras vēji - sniegtās priekšrocības. Atjaunojamās enerģijas īpatsvars Latvijas gala patēriņā ir 42%, - 3. augstākais rādītājs Eiropas Savienībā 2021. gadā. Vietējo resursu izmantošana zaļās enerģijas ražošanai ir tikai viens solis ceļā uz klimatneitralitāti un energodrošumu. Bez efektīvas energotīkla un infrastruktūras izmantošanas neiztikt. Tamdēļ sadarbība Baltijas jūras reģionā ir atslēga kopīgu infrastruktūras projektu attīstībai enerģētikas un klimata politikas mērķu sasniegšanā," konferencē pauda ministrs.
Foruma paneļdiskusijā “Klimats un enerģētika Baltija jūras reģionā” piedalījās Valsts sekretāre Līga Kurevska.
Valsts sekretāre uzsvēra: “Baltijas jūras reģiona valstis, no vienas puses, ir ļoti atšķirīgas, bet no otras – ļoti līdzīgas. Piemēram, mūsu valstis saskaras ar līdzīgām klimata pārmaiņu problēmām. Līdz ar to Latvijas nacionālais meteoroloģijas un klimata dienests ļoti cieši sadarbojas ar visām Baltijas un Ziemeļvalstīm. Šī sadarbība mums ir bijusi ļoti nozīmīga, lai attīstītu mūsu kapacitāti klimata pārmaiņu modelēšanā, plūdu risku un turpmākā hidroloģiskā režīma izmaiņu identificēšanā, kā arī ļoti noderīga, lai atrastu efektīvāko veidu, kā sazināties ar sabiedrību un ieinteresētajām pusēm saistībā ar klimata pārmaiņām un laika apstākļu galējības. Mūsu valstis, kā minēts iepriekš, ir ļoti atšķirīgas. Piemēram, mums ir dažādi priekšnosacījumi atjaunojamās enerģijas ražošanai, nemaz nerunājot par mūsu ekonomiskajiem profiliem un siltumnīcefekta gāzu budžetu. Energoapgādes drošība ir ļoti svarīga. Īpaši mūsdienās. Mēs šajā ziņā daudz sadarbojamies ar mūsu partneriem Baltijas jūras reģionā, tostarp tādās iniciatīvās kā:
- Baltijas valstu sinhronizācija ar Centrāleiropas tīkliem
- "Baltic WindConnector" elektroenerģijas pārvades starpsavienojums Baltijas jūrā
- Zemūdens līdzstrāvas pārvades starpsavienojums LaSGo
- PA Energy projekta ietvaros (kopā ar Igauniju un Latviju) plānojam veikt pētījumu par Baltijas elektroenerģijas un dabasgāzes tirgus harmonizāciju.”
Savukārt 4. oktobrī foruma ietvaros ministrs Kaspars Melnis atklāja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra - LIAA konferenci "Energy Future in the Baltic Sea". Plašāk:
- ES Stratēģija Baltijas jūras reģionam: https://www.eusbsr.eu/
- Interreg Baltic Sea Region 2021-2027: https://interreg-baltic.eu/about/eusbsr/