Klimata un enerģētikas ministrija 2024. gadā visā Latvijā īstenoja vēsturiski nozīmīgu Azbesta atbalsta programmu, kas bija vērsta uz azbestu saturošā šīfera krājumu savākšanu, transportēšanu un drošu apglabāšanu poligonos. Programmas mērķis bija samazināt azbestu saturošo materiālu atkritumu radītos riskus videi un iedzīvotāju veselībai. Kopējais programmas finansējums bija 350 000 eiro.
Programmas īstenošana notika trīs kārtās, sniedzot iespēju pieteikties vairākām mērķa grupām: trūcīgām un maznodrošinātām personām, kurām piešķirts attiecīgais statuss, un Latvijas Goda ģimenēm, kurām piešķirta apliecība “Goda ģimene”. Minēto kategoriju pārstāvji varēja pieteikties bezmaksas azbestu saturošā šīfera krājumu nodošanai.
Rezultāti: ievērojama atsaucība un samazināts risks videi un iedzīvotāju veselībai
Kopumā programmā tika saņemti 656 pieteikumi. Atbalstu saņēma 271 mājsaimniecība, un kopā tika izvestas 711,79 tonnas azbestu saturošā šīfera. Rīgas reģionā tika izvestas 99,50 tonnas šīfera, Kurzemes reģionā - 168,70 tonnas, Latgales reģionā - 119,20 tonnas un Zemgales reģionā - 135,78 tonnas šīfera. Visvairāk azbestu saturošā šīfera pagājušajā gadā tika izvests Vidzemes reģionā, kopā 188,60 tonnas.
Ierobežotā finansējuma dēļ tika noraidīti 257 pieteikumi. Papildus 128 pieteikumi tika noraidīti, jo tie neatbilda programmas nolikumam vai pretendenti projekta īstenošanas laikā atteicās no pakalpojuma.
Finansējuma sadalījums Latvijas reģionos
Azbesta atbalsta programmā pieejamais finansējums tika sadalīts proporcionāli pa plānošanas reģioniem atbilstoši reģionos esošajam azbesta saturošā šīfera jumta seguma apjomam, balstoties uz 2023. gada izvērtējumā konstatēto par azbestu saturošu atkritumu apjomu Latvijas pašvaldībās. Izvērtējumā secināts, ka Latvijā uz ēku jumtiem ir ap 1 miljons tonnu azbestu saturošā šīfera, savukārt reģionos esošais azbesta saturošā šīfera jumta seguma apjoms no kopējā apjoma valstī ir šādās proporcijās: Rīgas reģionā 12%; Zemgales reģionā 17%; Kurzemes reģionā 23%, Latgales reģionā 23% un Vidzemes reģionā 25%.
Pēc programmas pirmo divu kārtu īstenošanas tika konstatēts, ka Latgales reģionā mērķa grupu aktivitāte bija krietni zemāka. Līdz ar to daļa no Latgales reģionam plānotā finansējuma tika pārdalīta citiem reģioniem. Šīs izmaiņas nodrošināja iespēju atbalstīt pieteikumus rindas kārtībā citos reģionos, kuri sākotnēji tika noraidīti nepietiekamā finansējuma dēļ.
Sabiedrības informēšanas kampaņa “Ļauj vecajam azbesta jumtam aizbraukt!”
Pirms programmas uzsākšanas no 2024. gada 26. februāra līdz 31. maijam tika īstenota informatīvā kampaņa “Ļauj vecajam azbesta jumtam aizbraukt!”. Tās mērķis bija informēt iedzīvotājus par azbestu saturošo izstrādājumu bīstamību un tās radītajiem riskiem veselībai, kā arī aktualizēt jautājumu par pareizu azbestu saturošu atkritumu apsaimniekošanu, tajā skaitā par drošības pasākumiem, kas jāievēro darbā ar azbestu saturošiem materiāliem.
Darbs pie risinājumiem azbestu saturošā šīfera nodošanai turpinās
Ar Azbesta atbalsta programmas īstenošanu ir sperts nozīmīgs solis ceļā uz veselībai drošāku un videi draudzīgu Latviju. Neskatoties uz ierobežoto finansējumu, projekts ļāva veikt ievērojama daudzuma azbestu saturošā šīfera drošu apsaimniekošanu un nodošanu apglabāšanai poligonos.
Ievērojot iedzīvotāju aktīvo interesi par azbestu saturošā šīfera nodošanas iespējām un vēl joprojām lielo azbestu saturošā šīfera seguma apjomu mājsaimniecībās, Klimata un enerģētikas ministrija šobrīd strādā pie risinājumiem, lai varētu iedzīvotājiem sniegt atbalstu azbestu saturošā šīfera krājumu nodošanai un apglabāšanai arī turpmāk.
Azbesta atbalsta programma īstenota LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju" (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) ietvaros, kas tiek īstenots ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts digitālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu.