KEM sadarbībā ar Latvijas Zinātnes padomi ir izsludinājusi atklātu projekta pieteikuma konkursu valsts pētījuma programmai “Klimatneitralitātes mērķu sasniegšanas lēmumu pieņemšanas atbalsta sistēma”. Projektus aicinām iesniegt līdz š.g. 10.novembrim.
Programmas mērķis ir izveidot informācijas tehnoloģiju risinājumos balstītu lēmumu pieņemšanas atbalsta sistēmu, lai sekmētu Latvijas enerģētikas mērķu sasniegšanu un virzību uz klimatneitralitāti 2050.gadā. Tas ietver alternatīvu scenāriju modelēšanu, sociāli ekonomiskās ietekmes izvērtēšanu un optimizēšanu, pamatojot ekonomiski, sociāli un ekoloģiski izdevīgākos siltumnīcefekta gāzu emisiju (SEG) samazināšanas un CO2 piesaistes palielināšanas risinājumus.
Programmā pieejamais finansējuma ir 1 162 500 eiro, ko plānots izmantot 24 mēnešu īstenošanas periodā no valsts budžeta. Konkursa ietvaros plānots finansēt vienu projektu visu programmas uzdevumu izpildei. Ar programmas konkursa mērķiem, uzdevumiem, rezultātiem, specifiskajiem kritērijiem, kā arī konkursa organizāciju un projektu pieteikumu aicinām iepazīties Latvijas Zinātnes padomes mājaslapā sadaļā “Informācija īstenotājiem”.
Projektu iesniegšanas termiņš: 2023. gada 10. novembris. Projektu pieteikumi iesniedzami Nacionālajā zinātniskās darbības informācija sistēmā https://sciencelatvia.lv.
Par konkursa nolikuma, projekta pieteikuma iesniegšanas, projekta īstenošanas un informācijas sistēmas lietošanas jautājumiem, aicinām rakstīt vpp@lzp.gov.lv.
Interesentus aicinām piedalīties seminārā par projekta pieteikšanās procesu, kas notiks š.g. 19.oktobrī. Vairāk informācijas šeit.
Eiropas Savienība, tai skaitā Latvija, ir apņēmusies 2050.gadā sasniegt klimatneitralitāti. Eiropas Zaļais kurss iezīmē principu, kā tas sasniedzams - holistisku pārnozaru pieeju, kurā visu tautsaimniecības nozaru politikas sniedz ieguldījumu klimata mērķa sasniegšanā. Mērķa sasniegšanai ir iespējami dažādi scenāriji un SEG emisiju samazināšanas trajektorijas, kas atšķiras atkarībā no dažādu veicamo pasākumu ietekmes efektivitātes.
Lai Latvija (tai skaitā pašvaldības, uzņēmēji u.c.) spētu izveidot Zaļā kursa principiem atbilstošu likumdošanu un ilgtspējīgu resursu pārvaldības sistēmu, nepieciešams attīstīt zinātnē balstītus lēmumu pieņemšanas atbalsta instrumentus, kas palīdzētu pieņemt optimālos lēmumus par tādu pasākumu ieviešanu, kas sniedz vislielāko ieguldījumu SEG emisiju mazināšanā un vienlaicīgi dod ieguldījumu tautsaimniecības attīstībā, turklāt, tie ir izmaksu efektīvi.