Pēc Klimata un enerģētikas ministrijas pasūtījuma ir izstrādāts jauns siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju aprēķina rīks, kas palīdzēs atkritumu apsaimniekošanas reģionālajiem centriem un atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem precīzāk noteikt savu darbību radītās emisijas un veicinās ilgtspējīgāku uzņēmējdarbības praksi. Jaunā metodoloģija un rīks tiks prezentēta un apgūta apmācībās, kas norisināsies divos posmos – 12. un 21. novembrī.

Izstrādātais SEG emisiju aprēķina rīks piedāvā automatizētu pieeju, kas ļauj efektīvi aprēķināt atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu radītās SEG emisijas no tādām darbībām kā atkritumu transportēšana, pārstrāde, reģenerācija un apglabāšana.

Rīkā izmantotā metodoloģija balstās uz starptautiski atzītām vadlīnijām un aprēķinu metodikām, kas izstrādātas, ņemot vērā Starptautiskās Klimata pārmaiņu starpvaldību padomes (IPCC) vadlīnijas un citus nozarē atzītus avotus. Šī pieeja nodrošina augstu precizitāti un atbilstību valsts inventarizācijas datu apkopošanas prasībām, ļaujot izmantot aprēķinu rezultātus gan politikas veidošanā, gan ziņošanā valsts līmenī.

SEG emisiju aprēķina rīks sniedz pārskatu par dažādām atkritumu nozares darbībām, kurās rodas emisijas, un izceļ aspektus, kas saistīti ar aprites ekonomiku un energoefektivitāti. SEG emisijas tiek izteiktas CO2 ekvivalentos, iekļaujot oglekļa dioksīdu (CO2), metānu (CH4) un slāpekļa oksīdu (N2O), tādējādi nodrošinot pilnīgu emisiju radītās ietekmes novērtējumu. Šāda novērtējuma veikšana palīdzēs atkritumu apsaimniekošanas reģionālajiem centriem un atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem plānot pasākumus, lai samazinātu fosilo emisiju apjomu un nodrošinātu efektīvāku resursu izmantošanu.

Viens no būtiskākajiem SEG emisiju avotiem atkritumu apsaimniekošanas nozarē ir sadzīves atkritumu apglabāšana. Metodoloģija ņem vērā gan vēsturiskos, gan ikgadējos datus par atkritumu apjomu, kas tiek apglabāts poligonos, tādējādi nodrošinot detalizētu informāciju par oglekļa uzkrāšanos poligonos. Tāpat tiek analizētas bioloģiski noārdāmo atkritumu emisijas, kas rodas kompostēšanas un anaerobās pārstrādes procesos.

Enerģētikas jomā metodoloģija aplūko emisijas, kas rodas gan enerģijas ražošanā, gan izmantošanā atkritumu apsaimniekošanas nozarē. Tas ļauj uzņēmumiem saprast, kā enerģētikas procesi ietekmē to radītās emisijas un kādi pasākumi var palīdzēt šīs emisijas samazināt.

Rīks izceļ arī aprites un energoefektivitātes pasākumus, kuri kļūst arvien nozīmīgāki ilgtspējīgas darbības kontekstā. Šie pasākumi palīdz ne tikai samazināt fosilo emisiju apjomu, bet arī nodrošina efektīvāku resursu izmantošanu, kas ilgtermiņā ir izdevīgi gan uzņēmumiem, gan videi.

Atkritumu nozares pārstāvji ir aicināti piedalīties apmācībās, lai uzzinātu vairāk par jauno SEG emisiju aprēķina metodoloģiju un tās pielietojumu ikdienas darbā. Apmācības norisināsies tiešsaistē divos posmos – 12. un 21.novembrī.

Lai pieteiktos apmācībām, aicinām rakstīt Klimata un enerģētikas ministrijas pārstāvei Jolantai Malnacei (e-pasts: jolanta.malnace@kem.gov.lv).

SEG emisiju aprēķina rīks pieejams šeit:

SEG emisiju aprēķina rīks ir izstrādāts LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju" (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) ietvaros.