Bilde

Š.g. 29. februārī norisinājās pirmā Klimata un enerģētikas ministrijas organizēta Klimata, vides un enerģētikas konsultatīvās padomes (Konsultatīvā padome) sēde. Konsultatīvās padomes sēdē piedalījās padomes locekļi, un to vadīja klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis, piedaloties padomes locekļiem ar padomdevēja tiesībām.

Ministrs Kaspars Melnis: “Klimata un enerģētikas nozares jautājumu loks ir ļoti plašs, tādēļ normatīvo dokumentu izstrādes procesā ir būtiski iesaistīt nozari. Nozares dalībnieku un NVO viedokļi un atgriezeniskā saite ir vērtīgs instruments ministrijas darbā. Papildus klimata un enerģētikas politikas tematiem, sekos arī diskusijas par vides jautājumiem, atkritumu apsaimniekošanu, šķirošanu un apglabāšanu – stratēģiju 2050.gadam. Lai arī 2050. gads var šķist tālu – mēs jau savlaicīgi varam sākt veidot iestrādnes risinājumiem. Kopīgā darbā identificēt iespējamos riskus un problēmas, savlaicīgi veidojot ilgtspējīgu rīcības plānu.”

Konsultatīvās padomes sēdē Klimata un enerģētikas ministrija (KEM) informēja dalībniekus par ministrijas aktualitātēm, t.sk. enerģētikas sektoru situāciju Latvijā, elektroenerģijas un siltumenerģijas patēriņa prognozi, kā arī enerģētikas sektora attīstības pamatnostādnēm. KEM prezentēja izstrādāto enerģētikas ceļa karti – 2030. gadam, un enerģētikas sektoru kā Latvijas konkurētspējas virzītāju, rīcībpolitikas mērķiem 2030. gadam. Vienlaikus tika izklāstīts par biometāna potenciālu un elektroenerģijas cenām Baltijā, enerģijas uzkrāšanas risinājumiem, Nacionālo klimata un enerģētikas plāna (NEKP) projektu, atjaunīgo energoresursu jaudu attīstību un vēja un saules, arī hibrīdparku attīstību.

Konsultatīvās padomes sēdes ietvaros aizvadīta arī plaša diskusija un sniegtas atbildes par saules un vēja parku projektu īstenošanu, tostarp par kompensāciju pašvaldībām un iedzīvotājiem. Būtisks uzsvars tika vērsts uz sabiedrības informēšanu par enerģētikas un klimata nozares aktualitātēm kopumā, ieguvumiem no atjaunīgās enerģijas ražošanas mājsaimniecībās, pašvaldību un valsts līmenī. Klimata, vides un enerģētikas konsultatīvā padome ir Klimata un enerģētikas ministrijas veidota konsultatīva un koordinējoša institūcija. Tās darbības mērķis ir veicināt līdzsvarotas klimata, vides un enerģētikas politikas veidošanu un īstenošanu Latvijā.

Klimata, vides un enerģētikas konsultatīvās padomes sastāvā iekļauti trīspadsmit balsstiesīgie padomes locekļi: klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis, Latvijas Pašvaldību savienības Padomniece vides aizsardzības jautājumos Sandra Bērziņa, Tirdzniecības un rūpniecības kameras Transporta un mobilitātes komitejas vadītāja Justīna Hudenko, Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas valdes loceklis Andis Kārkliņš, Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks, biedrības “Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome” valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis, Latvijas Būvniecības padomes priekšsēdētājs Artis Dzirkalis, Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas valdes loceklis Guntars Levics, biedrības “Latvijas vides pārvaldības asociācija” pārstāve Olga Trasuna, nodibinājuma “Teiču dabas fonds” pārstāvis Juris Jātnieks, nodibinājuma “Pasaules Dabas fonds” pārstāvis Jānis Rozītis, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības eksperts tautsaimniecības jautājumos Mārtiņš Svirskis un Latvijas Darba devēju konfederācijas klimata un enerģētikas eksperte Arta Dimbiere.