Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis un ALTUM vadītājs Reinis Bērziņš tikšanās laikā (20. februārī) vienojās par kopīgu sadarbību, kur Klimata un enerģētikas ministrija (KEM) ar ALTUM izstrādās jaunu metodiku, kas pavērs plašākas iespējas lielajiem komersantiem piesaistīt finansējumu projektiem, ko plānots īstenot ar Eiropas Savienības (ES) fondu atbalstu.
Ceturtdien, 20. februārī, Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis un ALTUM vadītājs Reinis Bērziņš pārrunāja abu iestāžu kopīgo sadarbību saistībā ar KEM jaunajām ES fondu programmām centralizētās siltumapgādes sistēmu efektivizācijai un biometāna ražošanas un transportēšanas nozares attīstībai. Tikšanās laikā gan ministrs, gan ALTUM vadītājs bija vienisprātis – prioritāte ir plašāka finansējuma pieejamība.
“Nākot pašam no biznesa vides, saprotu, cik svarīgi ir nodrošināt iespēju uzņēmumiem, attīstot jaunus projektus, ļaut izvēlēties sev piemērotāku un efektīvāku kreditēšanas risinājumu. Aktīvāka kredītiestāžu un mūsu perspektīvo uzņēmumu sadarbība paver iespēju veselīgai konkurencei gan starp atbalstāmiem projektiem, gan kredītiestādēm. Konkurence projektu ieceres stadijā, ir kritiski svarīga, lai pieejamo finansējumu – gan privāto, gan publisko - mēs Latvijā izmantotu mērķtiecīgi,” uzsver klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis.
Šobrīd spēkā esošais regulējums nosaka, ka ALTUM garantiju lielajiem komersantiem (vairāk nekā 250 darbinieki) var piemērot kredītiestādes finansējumam, ja garantētā summa nepārsniedz 2,25 miljonus EUR. Šāds ierobežojums attiecas tikai uz lielajiem komersantiem. Lielākas summas gadījumā ALTUM garantiju nevar piemērot un tas ierobežo lielos komersantus aizņemties finansējumu kredītiestādē.
Lai nodrošinātu iespēju lielajiem komersantiem aizņemties finansējumu kredītiestādē, piemērojot ALTUM garantiju, KEM izstrādās un ar Eiropas Komisiju saskaņos garantijas valsts atbalsta apjoma aprēķināšanas metodiku.
Metodikas izstrāde ir būtiska, lai lielajiem komersantiem nodrošinātu iespējas izvēlēties finansētāju. KEM un ALTUM kopīgi veidotais risinājums palīdzēs uzņēmumiem realizēt nozīmīgus attīstības projektus ekonomiski izdevīgāk, tādējādi sekmējot tautsaimniecības konkurētspēju. Būtiski, ka jaunās metodikas izstrāde un saskaņošana ar ES tiks organizēta, lai nekavētu pieteikšanos KEM ES fondu programmās.
Latvijas darba devēju konfederācijas vadītājs Kaspars Gorkšs norāda: “Finansējuma pieejamība ar elastīgiem nosacījumiem ir viens no galvenajiem dzinējspēkiem uzņēmējdarbības attīstībā, ļaujot uzņēmējiem efektīvāk realizēt savas investīcijas. Iespēja izvēlēties piemērotāko kreditētāju ir nozīmīgs faktors, kas tieši ietekmē kopējās investīciju izmaksas uzņēmumiem. Šādas iniciatīvas sniedz būtisku atbalstu uzņēmumiem, veicinot to spēju ieguldīt jaunās tehnoloģijās un attīstības projektos, veicinot savu konkurētspēju.”
Jau ziņots, ka š.g. janvāra sākumā Ministru kabinets apstiprināja divas KEM izstrādātas ES fondu atbalsta instrumentu programmas – atjaunīgo energoresursu (AER) izmantošanai un energoefektivitātes paaugstināšanai centralizētajā siltumapgādē un aukstumapgādē, kā arī biometāna ražošanai un pārvadei. KEM ir starp tām ministrijām, kas izpildījusi pagājušā gada valdības uzdevumu strikti ievērot programmu izstrādes termiņus, lai nodrošinātu plānam atbilstošu finansējuma pieejamību jaunām investīcijām.