Melnis

Šā gada 8. martā klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis devās reģionālajā vizītē uz Siguldas novada pašvaldību. Vizītes ietvaros ministrs Kaspars Melnis tikās ar Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētāju Linardu Kumski, kā arī domes pārstāvjiem. Dienas otrajā pusē ministrs K.Melnis apmeklēja “Adven Sigulda” katlumāju, kā arī vizītes noslēgumā saules parku Inčukalnā (Inčukalna SES). 

Tiekoties ar Siguldas novada pašvaldības priekšsēdētāju Linardu Kumski un domes pārstāvjiem, tika aizvadīta diskusija par klimata un enerģētikas nozaru aktualitātēm, t.sk. par pašvaldības ēku un dzīvojamo māju siltināšanas jeb renovācijas procesu, par atkritumu apsaimniekošanu un šķirošanu, par siltumapgādes nodrošināšanu pašvaldības iedzīvotājiem. Domes pārstāvji sniedza plašu ieskatu gan īstenotajos projektos, gan iniciatīvās, kas vēl tiek plānotas  - tika sniegts plašs ieskats atkritumu apsaimniekošanas un šķirošanas izaicinājumos, uzsverot iedzīvotāju pakāpenisku paradumu maiņu. Ne mazāk apjomīgs darbs ticis paveikts, īstenojot pašvaldības ēku – izglītības iestāžu ēku energoefektivitātes paaugstināšanas projektus, kā arī sniedzot ieskatu dzīvojamo māju siltināšanas jeb renovācijas projektos. Arī elektroauto uzlādes sistēmas pieejamības veicināšana un Siguldas novada ielu apgaismojuma modernizēšana ir pašvaldības dienaskārtībā.  

Ministrs Kaspars Melnis: “Pārdomāta klimatam draudzīgu risinājumu ieviešana spēj veidot iedzīvotājiem un viņu maciņiem arvien draudzīgāku pašvaldību. Zaļo mērķu sasniegšana ir ne tikai izaicinājums, bet tās ir iespējas. Tās ietver ikvienam iedzīvotājam būtiskus risinājumus –  sākot no elektroenerģijas un siltumenerģijas, kas tiek ražota no atjaunīgiem energoresursiem, visbeidzot ar elektroauto uzlādes iespējām, ēku energoefektivitātes veicināšanas pasākumiem. Ir svarīgi iet laikam līdzi, izmantot un ieviest viedās tehnoloģijas pašvaldībā un iedzīvotāju vidū. Kopīgā darbā mēs spējam rast arvien jaunus risinājumus, veidojot Latviju arvien zaļāku, soli pa solim tuvojoties klimata mērķu sasniegšanā!” 

Tāpat kopā ar pašvaldības domes pārstāvjiem apmeklēta nesen atvērtā katlumāja “Adven Sigulda” Pulkveža Brieža ielā, Siguldā. Vizītes laikā ”Adven Sigulda” pārstāvji ministru iepazīstināja ar ”Adven” un Siguldas novada pašvaldības izveidoto sadarbību un uzņēmuma vēsturi. Pārstāvji uzsvēra, ka pāris gadu laikā investīciju piesaiste ļāvusi stiprināt konkrētā reģiona enerģētikas neatkarību un vietējo atjaunojamo resursu īpatsvaru pilsētas centralizētājā siltumapgādē, vienlaikus mazinot enerģētiskās nabadzības risku.  

Šobrīd Siguldā siltumenerģija tiek ražota septiņos siltuma avotos, kas apgādā pilsētas centralizētās siltumapgādes tīklus par vienotu regulētu tarifu. Ministrs K. Melnis tika iepazīstināts arī ar 2024. gadā atklātās modernizētās katlumājas darbību – ar šī modernizācijas projekta realizāciju aizvietotas līdz šim izmantotās padomju laikā uzstādītās iekārtas, tādejādi būtiski paaugstinot siltumavota efektivitāti un uzstādot jaunas iekārtas, kurās iespējams izmantot ievērojami lētāku kurināmo resursu. Uzlabota Siguldas pilsētas siltumapgādes sistēmas atbilstība vides aizsardzības prasībām, vienlaikus uzlabojot arī iedzīvotāju dzīves kvalitāti. 

avukārt dienas otrajā pusē ministrs apmeklēja Inčukalna pagastā 2023. gada vasarā darbu uzsākušo saules elektrostaciju. Pašvaldība informēja, ka aizvadītajā gadā Inčukalnā, Siguldas novadā, tikusi uzbūvēta lielākā saules elektrostacija (SES) ar 2,5 miljonu eiro investīcijām – tā nodrošina zaļu elektroenerģiju mājsaimniecībām. Saules elektrostacijas būvniecības procesā liela uzmanība tikusi pievērsta vides aizsardzībai un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai. Turklāt jaunuzbūvētajā spēkstacijā 4,5 hektāru platībā izvietoti vairāk nekā 5600 saules paneļu. Saules elektrostacijas jauda ir 3,1 MW, un tā gadā saražo vismaz 3 300 000 kWh elektrības, kas atbilst 1650 mājsaimniecību vidējam elektrības patēriņam gadā.  

Ministrs K. Melnis: “Inčukalna saules parks ir piemērs, kā pašvaldība, izmantojot tirgū esošās priekšrocības, integrē atjaunīgās enerģijas avotus, kas sniedz vērā ņemamu ieguvumu atjaunīgās enerģijas ražošanas palielināšanā Latvijā kopumā. Arī pašvaldības iedzīvotājiem ir interese par “zaļo” saražoto enerģiju un tās pieejamību. Saules paneļu uzstādīšana ir videi un klimatam draudzīgs risinājums, ko iespējams realizēt, veidojot apjomīgus enerģijas ražošanas projektus, kā arī pieejams enerģijas ražošanas veids mājsaimniecībām. Līdz ar to arvien tiek attīstītas ražošanas jaudas, un esmu pārliecināts, ka šādu saules parku Latvijā kļūs arvien vairāk. Arī šī projekta īstenotājs “Saules Energy” norādīja, ka jau tuvākajā laikā plāno attīstīt un nodot ekspluatācijā vairākus jaunus saules parkus!”