Otrdien, 20. augustā, Ministru kabinets (MK) apstiprināja Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) izstrādāto likumprojektu “Nolīgums par Starptautisko enerģētikas programmu”. Likumprojekts ir noslēdzošais posms ceļā uz Latvijas iestāšanos Starptautiskajā enerģētikas aģentūrā (IEA). Likumprojekts tiks virzīts Saeimā tā tālākai pieņemšanai.
“Dalība IEA mums palīdzēs stiprināt Latvijas energoapgādes drošību un veicinās Latvijas efektīvāku pāreju uz tīru, zaļu un lētāku enerģiju mums katram. Iestāšanās IEA ir vēsturisks mirklis Latvijai. Esam ieguldījuši ne mazums pūļu, vairakkārt tiekoties ar augsta līmeņa ekspertiem, kuri analizējuši Latvijas enerģētikas politikas, gan esam pilnveidojuši tā regulējumu. Brīdī, kad Saeima apstiprinās likumu, IEA varēs noslēgt mūsu valsts uzņemšanas procesu,” skaidro klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis.
Latvijas dalība IEA paver iespējas plašāk tikt pārstāvētiem starptautiskās sarunās par enerģētikas nākotni, kā arī attīstīt sadarbību ar enerģētikas jomā nozīmīgiem partneriem ārpus Eiropas Savienības, t.sk. ASV un citiem globāla mēroga spēlētājiem.
Latvija varēs izmantot starptautiskās zināšanas Latvijas enerģētikas stratēģijas izstrādē 2050. gadam. Latvijai būs iespēja kopā ar pasaules labākajiem analītiķiem veikt pētījumus par Latvijai aktuālām tēmām, piemēram, par atjaunojamo enerģijas ražošanas iespējām no lauksaimniecības pārstrādes blakusproduktiem – ražojot biometānu. Vienlaikus IEA dalība nodrošina iespēju kopā ar IEA biedriem iesaistīties un gūt labumu no kolektīvās rīcības naftas cenu stabilizēšanai pasaulē krīzes situācijās.
Šogad 26. janvārī KEM nosūtīja IEA vēstuli par valsts apņemšanos pievienoties organizācijai, lūdzot IEA izskatīt pieteikumu. Savukārt š.g. 13. - 14. februārī Parīzē norisinājās IEA ministru padomes sanāksme, kur tika izskatīts Latvijas lūgums pievienoties Nolīgumam, iestājoties IEA. Sanāksmes laikā IEA dalībvalstu pārstāvji vienbalsīgi pieņēma lēmumu aicināt Latviju iestāties IEA. Latvija pievienosies IEA, kļūstot par tās 32. dalībvalsti. IEA pārstāvji atzina, ka šis ir bijis ātrākais uzņemšanas process IEA 50 gadu pastāvēšanas laikā, ko īpaši sarunu procesā akcentēja IEA pārstāvji.
Savukārt š.g. 27. maijā, Rīgā viesojās IEA pārstāvji, kuri prezentēja ziņojumā galvenos secinājumus un rekomendācijas Latvijas enerģētikas politikas attīstībai. Starptautiskās enerģētikas aģentūras sniegtās rekomendācijas vienlīdz sakrīt ar Latvijas prioritātēm, kuras izvirzās “šodienas” enerģētikas politikas priekšplānā.
IEA var pievienoties jebkura OECD dalībvalsts, kas spēj un vēlas izpildīt Nolīguma prasības. IEA ir Parīzē bāzēta autonoma starpvaldību organizācija, kas izveidota 1974. gadā, sākoties naftas krīzei. Sākotnēji organizācijas izveides iemesls bija reaģēšana uz fiziskiem naftas piegādes traucējumiem, savukārt mūsdienās IEA primāri gatavo enerģētikas tirgus prognozes, kā arī darbojas kā padomdevēja organizācija tās dalībvalstīm.
IEA aptver 80% no pasaules enerģijas patēriņa, 62% no pasaules enerģijas ražošanas, kā arī 87% no pasaules investīcijām tīrā enerģijā. Šobrīd IEA veido 31 dalībvalsts, ieskaitot gandrīz visas OECD dalībvalstis.