Otrdien, 12. novembrī, Šveices Valsts ekonomikas lietu sekretariāta Ekonomiskās sadarbības un attīstības nodaļa vadītāja Laurence Mortier un Finanšu ministrijas valsts sekretāres vietnieks Eiropas Savienības (ES) fondu jautājumos Armands Eberhards parakstīja programmas “Vēsturiski piesārņoto vietu sanācija” līgumu. Ar šo nozīmīgo notikumu oficiāli uzsākam programmas ieviešanu, lai īstenotu teritorijas labiekārtošanas darbus Aizkrauklē.
Vēsturiskais piesārņojums Aizkrauklē, Dzelzceļa ielā 10, radies dzelzsbetona izstrādājumu rūpnīcas teritorijā, kas 20. gadsimta vidū uzcelta Pļaviņu HES būvniecības vajadzībām. Teritorijas platība ir aptuveni 10,6 ha un teritorijas detalizētajā izpētē konstatēts piesārņojums ar naftas produktiem. Šajā teritorijā piesārņojuma līmenis pārsniedz regulējumā noteiktos augsnes un grunts kvalitātes robežlielumus.
Šveices Valsts ekonomikas lietu sekretariāta Ekonomiskās sadarbības un attīstības nodaļas vadītāja Laurence Mortier: "Šodien mēs rakstām jaunu lappusi Latvijas un Šveices divpusējās attiecībās, vienlaikus turpinot tradīciju sadarboties vides jautājumos. Es apzinos, ka Aizkraukle ir tikai viena no daudzām vēsturiski piesārņotajām vietām Latvijā, kam joprojām ir jāpievērš uzmanība. Tomēr šīs vietas sakopšana būtiski mainīs situāciju gan tagad, gan nākamajām paaudzēm. Tikai kopīgiem spēkiem mēs varam panākt pārmaiņas dabā, cilvēkiem, dzeramā ūdens apgādei un energoapgādes drošībai."
Finanšu ministrijas valsts sekretāres vietnieks ES fondu jautājumos Armands Eberhards: “Šī programma ir lielisks piemērs tam, kā tiek turpināta divpusējā sadarbība ar Šveices vides ekspertiem. Iepriekšējā Šveices atbalsta periodā tika sanēta Sarkandaugavas teritorija (~ 8 ha platībā Vecrīgas centra tuvumā), tādejādi novēršot piesārņojuma ieplūšanu Daugavā un Baltijas jūrā, un novēršot draudus Rīgas iedzīvotāju veselībai. Jaunā Šveices – Latvijas sadarbības programma ļaus turpināt vides sanācijas darbus nu jau Aizkrauklē. Tas parāda skaidru virzienu, kā turpināt līdzīgus stratēģiski un sociālekonomiski pamatotus augstas prioritātes ieguldījumus vēsturiski piesārņoto vietu sanācijā.”
“Kopā ar Šveices programmas kolēģiem esam intensīvi strādājuši vairāku mēnešu garumā, lai īstenotu šīs programmas realizāciju dzīvē. Mums, kā mazai valstij, kuras vajadzības pēc dažādu projektu attīstības ir apjomīgākas par valsts īstermiņā finanšu iespējām, liek mums ieguldīt lielāku atdevi un pūles sadarbības partneru piesaistē investīciju priekšrocību saņemšanai. Esam gandarīti un pateicīgi par Šveices nozīmīgu ieguldījumu vides kvalitātes uzlabošanā,” uzsver Klimata un enerģētikas ministrijas valsts sekretāra vietniece finanšu jautājumos Zane Grīva.
“Programmas rezultātā tiks uzlabota vides kvalitāte, nodrošinot iedzīvotājiem sakārtotu, tīru un drošu apkārtējo vidi. Pateicoties Šveices-Latvijas sadarbības programmai, būtiski tiks samazināta un ierobežota turpmāka emisiju rašanās no piesārņojuma avota gruntī un gruntsūdenī. Pēc plānveida darbu pabeigšanas tiks izveidota pēcsanācijas monitoringa sistēma, ar mērķi uzraudzīt teritorijā notiekošo vides procesu atbilstību vides kvalitātes prasībām,” stāsta Valsts vides dienesta ģenerāldirektors Andris Ķēniņš.
Programmas ieviešanai paredzēts finansējums 14,35 miljoni Šveices franku jeb indikatīvi 15,07 miljoni eiro (Šveices finansējums 12,81 miljoni eiro un Latvijas valsts budžeta finansējums 2,26 miljoni eiro), kas nodrošinās plānveida pasākumus nacionālas nozīmes teritorijā Aizkrauklē, likvidējot piesārņojuma avotu un novēršot tā turpmāku izplatību gruntsūdeņos un Daugavā.
Kopumā Latvija saņems Šveices finansējumu indikatīvi 42,4 miljonus eiro, kā ietvaros tiks atbalstītas četras programmas – “Partnerība lietišķās pētniecības jomās: inovatīvi materiāli, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas un viedā enerģija”, “Spēcīgākas darba vidē balstītas mācības profesionālās izglītības un mācību pilnveidošanai Latvijā”, “Bērnu vēža aprūpes attīstība Latvijā” un “Vēsturiski piesārņoto vietu sanācija”. Programmu īstenošana Latvijā notiks līdz 2029. gada 3. decembrim.