Klimata un enerģētikas ministrijas Interešu pārstāvības reģistrs 2023. - 2024. gadam.

 

Par iedzīvotāju iesniegumiem saistībā ar plānotajām koģenerācijas iekārtām Ropažu un Salaspils novadā

Klimata un enerģētikas ministrija (turpmāk – Ministrija) ir saņēmusi iedzīvotāju iesniegumus par Ropažu un Salaspils novados plānotajām koģenerācijas iekārtām. Iesniegumos iedzīvotāji pauž bažas par paredzēto darbību iespējamo kumulatīvo ietekmi uz gaisa kvalitāti un iedzīvotāju veselību, ņemot vērā tuvējā apkārtnē esošos citus objektus. Ministrija augstu novērtē aktīvu sabiedrības iesaisti un viedokļa paušanu. Ministrija, iepazīstoties ar problēmjautājumiem un meklējot atbilstošāko risinājumu, ņem vērā valsts pārvaldei noteiktos rīcības pamatprincipus, tai skaitā, efektivitāti, godprātību un sadarbību starp valsts pārvaldē iesaistītajiem.

Ministrija izskatīja saņemtos iesniegumus, kurā iesniedzēji pauž lūgumu atbildi publicēt arī tīmekļvietnē. Ministrija pārsūtīja iesniegumus atbildes sniegšanai Vides pārraudzības valsts birojam (turpmāk – Birojs). Birojs pārrauga ietekmes uz vidi novērtējuma procesu Latvijā un ir šīs jomas kompetentā institūcija.

Ministrija informē iesniedzējus, ka abām paredzētajām darbībām šobrīd (uz 03.09.2024.) nav noslēdzies ietekmes uz vidi novērtējuma process. Ar aktuālo abu paredzēto darbību statusu un ietekmes uz vidi novērtējuma procesu lūdzam iepazīties vizuālajā materiālā! Atbilstoši iesniedzēju lūgumam izvērsts skaidrojums par atkritumu reģenerācijas ietekmi uz apkārtējo vidi, cilvēka veselību un plānoto (izvēlēto) darbības vietu ir publicēts Biroja tīmekļvietnē, ar kuru aicinām iepazīties!

Vienlaikus Ministrija ir lūgusi Biroju informēt paredzētās darbības “Atkritumu reģenerācija enerģijas ražošanai koģenerācijas stacijā, izmantojot kontrolētu sadedzināšanas procesu un dūmgāzu attīrīšanas iekārtas ar nepārtrauktu emisiju monitoringu Aconē, Salaspils novadā” ierosinātāju SIA “Gren Latvija”, kā arī abas iesaistītās pašvaldības par iesniegumos pausto viedokli un aicināt ierosinātāju un pašvaldības rūpīgi izvērtēt paustās bažas.

 

Bilde

Attēls: Atkritumu reģenerācijas process

No atkritumiem iegūtā lietderīgās enerģijas ražošana
Atkritumu reģenerācija ir iepriekš sašķirotu un pārstrādei nederīgu atkritumu izmantošana enerģijas ieguvei tam īpaši paredzētās sadedzināšanas iekārtās, ja šo iekārtu energoefektivitāte ir līdzvērtīga vai lielāka par 0,65. Tādejādi tiek samazināts atkritumu apjoms, kas tiek apglabāts atkritumu poligonā. Reģenerācijas procesu Latvijā regulē normatīvie akti, un tas ir uzraudzīts un kontrolēts process atšķirībā no atkritumu dedzināšanas brīvā dabā vai mājsaimniecībās, kas ir aizliegta, jo nodara ļaunumu apkārtējai videi un cilvēku veselībai.