Iepakojums – precēm un produktiem pievienots izstrādājumu kopums, ko izmanto, lai aizsargātu, saturētu, piegādātu, uzglabātu, ērti lietotu, realizētu produktu – izejvielu un gatavas preces – un iepazīstinātu ar to visā iepakojuma aprites ciklā no ražotāja līdz patērētājam. Iepakojums tiek atdalīts no preces pirms patērēšanas vai patērēšanas laikā.

Iepakojuma likuma mērķis ir nodrošināt iepakojuma ražošanas attīstību, progresīvu iepakošanas tehnoloģiju ieviešanu un racionālu izlietotā iepakojuma apsaimniekošanas sistēmu izveidi valstī, tādējādi samazinot izlietotā iepakojuma nelabvēlīgo ietekmi uz vidi. Likums nosaka, ka iepakotājs ir atbildīgs par tā izlietotā iepakojuma apsaimniekošanu, kas radies viņa darbības rezultātā, un izlietotā iepakojuma apsaimniekošanu iepakotājs veic pats vai slēdz līgumu ar iepakojuma apsaimniekotāju (ražotāja paplašinātās atbildības sistēmas komersantu).

ES tiesību akti un Latvijas likumdošana uzliek arvien lielākas prasības jautājumos par iepakojuma atkārtotas lietošanas, pārstrādes un reģenerācijas apjomiem. Izlietotā iepakojuma efektīva savākšana un pārstrāde lielā mērā ir atkarīga no tā, vai tas ir sašķirots vai ne. Tieši te iedzīvotāji var dot vislielāko ieguldījumu – šķirojot savus atkritumus, izlietoto iepakojumu.

Klimata un enerģētikas ministrija sagatavo un nosūta Eiropas Komisijai ikgadējo ziņojumu par Latvijas Republikā radītā iepakojuma veidiem un resursu atgūšanas apjomiem. Ziņojumi latviešu valodā 2018. - 2021. gadam:

Iepakojuma regula

2025. gada 27. februārī notika Klimata un enerģētikas ministrijas organizēts informatīvais seminārs, lai iepakojuma nozares uzņēmējus, tirgotājus, pašvaldības un citus interesentus informētu par Eiropas Parlamenta un Padomes 2024. gada 19. decembra regulu (ES) 2025/40 par iepakojumu un iepakojuma atkritumiem, ar ko groza Regulu (ES) 2019/1020 un Direktīvu (ES) 2019/904 un atceļ Direktīvu 94/62/EK (Iepakojuma regula).

Iepakojuma regula pieejama: šeit.

Iepakojuma regulas mērķi:

  • novērst izlietotā iepakojuma rašanos - samazināt to daudzumu, ierobežot nevajadzīgu iepakošanu un veicināt atkārtoti izmantojama un atkārtoti uzpildāma iepakojuma risinājumus;
  • līdz 2030. gadam panākt, ka viss ES tirgū pieejamais iepakojums ir otrreizēji pārstrādājams;
  • samazināt vajadzību pēc primārajiem dabas resursiem un izveidot labi funkcionējošu otrreizējo izejmateriālu tirgu, un ar obligātu mērķrādītāju palīdzību palielināt pārstrādātas plastmasas izmantošanu iepakojumā.

Semināra laikā valsts sekretāra vietniece vides politikas jautājumos Rudīte Vesere prezentēja Iepakojuma regulu un atbildēja uz dalībnieku jautājumiem.

Informatīvā semināra prezentācija pieejama šeit: Pasākuma prezentācija (.pdf)

Semināra ieraksts par iepakojuma regulu skatāms šeit: